Solanky

 

      “Solanka“, nebo-li rozpouštěcí solná nádrž,  slouží k přípravě regeneračního roztoku NaCl, kterým se vyčerpaný ionex převádí opět do pracovní Na(popř. Cl-) formy. Díky této lázni se obnovuje schopnost ionexu dále upravovat vodu. Solné nádrže jsou nedílnou součástí změkčovacích a dekarbonizačních filtrů, v případě Kabinetu je solná nádrž tvořena vlastní nádobou Kabinetu. 

       Výrobek není ve smyslu nařízení vlády tlakovou nádobou.

      Solanka je stojatá válcová, nebo čtvercová nádoba zhotovená z pevného a odolného plastu. Uvnitř nádrže je zabudováno perforovaný rošt s vyvýšeným dnem a ochranná trubka, do které se přidává plovák. Ten kontroluje hladinu napuštěné vody. Celá nádoba je uzavřena víkem a se změkčovací stanicí je propojena hadičkou na sání solného roztoku.

       Místo, kde je solná nádrž nainstalována musí být rovné, v blízkosti by měl být odpadní kanál pro případý odtok při poruše obalu solankové nádoby a pod.

      Dostatečný objem solanky zajistí zásobu regenerační soli pro více regenerací, tzn. dojde k menší četnost doplňování soli pro přípravu regeneračního roztoku.

      Solanky se nabízejí v několika různých objemech, v závislosti na velikosti změkčovacího zařízení. Nejmenší jsou již v objemu 35L, dále 70L, 75L, 80L, 100L, 140L nebo 200L. Jak již bylo zmíněno výše v textu, solanky se vybavují roštem, ochrannou trubkou, plovákem a hadičkou pro sání solného roztoku. Od výrobce jsou ale vybaveny pouze roštem a ochrannou trubkou.

      Solanky pořídíte v cenovém rozpětí 345,- Kč1.980,- Kč. Více informací o ceně jednotlivých solných nádob naleznete na www.cisteni-vody.cz v kategorii Solanky.